czwartek, 25 maja 2017

Simon mówi...

"Simon mówi" to zabawa znana chyba na całym świecie. Nie potrzeba do niej specjalnie się przygotowywać, można grać w nią zarówno w grupie, jak i we dwie osoby. Przy odpowiedniej modyfikacji sprawdzi się też w różnych grupach wiekowych.
Zabawa polega na tym, że jedna osoba jest Simonem (wymawiaj jako: Simon lub Sajmon) i wydaje polecenia mówiąc na początku każdego "Simon mówi...", np.: "Simon mówi klaśnij w ręce", "Simon mówi usiądź po turecku" itd. Za każdym razem pozostali uczestnicy zabawy muszą wykonywać polecenia, inaczej odpadną z zabawy (ew. dostaną zadanie do wykonania). Simon może tez wydawać podchwytliwe polecenia mówiąc jedynie: "Klaśnij w ręce", "Usiądź po turecku". Tych poleceń nie powinno się wykonywać, gdyż brakuje magicznego "Simon mówi...". Osoby, które mimo tego wykonają polecenie- odpadają. Ta osoba, która najdłużej będzie wykonywać polecenia Simona, wygrywa i przejmuje jego rolę.
Grając w tę zabawę w przedszkolu rozwijamy język, rozumienie instrukcji i umiejętność wydawania poleceń. W klasach szkoły podstawowej można ją urozmaicić dając źle wykonującym polecenia jakieś dodatkowe zadania na czas oczekiwania na zmianę, np. napisanie 5 razy "Turcja, Turek, turecki" czy "usiądź", przeczytanie jakiegoś tekstu, rozwiązanie krzyżówki (ortograficznej?) itd. Możemy też sumować źle wykonane polecenia i to będzie ilość zdań do przeczytania na głos/ zadań do wykonania itd.
Polecenia Simona mogą być proste, jak te wyżej podane przykłady, lub śmieszne, aby rozruszać towarzystwo, np.:
  • Simon mówi wykonaj taniec brzucha
  • Simon mówi szczekaj jak pies/ rycz jak lew/ piej jak kogut
  • Simon mówi zatańcz Oppa Gangam Style/ kankana/ walca itp.
  • Simon mówi płacz jak dzidziuś
  • Simon mówi udawaj zombie
Oprócz instrukcji uczymy tutaj też układu zdania, czasowników w trybie rozkazującym (można wykorzystać na takiej lekcji gramatycznej), frazeologizmów i integrujemy grupę. Każdy kto staje się Simonem próbuje wymyślić coś nowego, więc przeszukuje pokłady słownictwa i w łagodnej sytuacji uczy się występować przed innymi.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz